Press Room
PDF Drukuj Email

ZMIENIAM WIĘC ZOSTAJĘ Cykl Warsztatów Twórczych o Tożsamości Śląska Opolskiego

Projekt finansowany ze stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

">


Projekt artystyczny ,,Zmieniam, więc zostaję” stworzony został z myślą o dzieciach i młodzieży wiejskiej. Ma na celu rozwijanie ich krytycznej świadomości społecznej. Aktywność artystyczna u dzieci i młodzieży stanowi zalążek postawy badawczej i krytycznej, sprzyja wewnętrznej integracji, a wychowanie przez sztukę przygotowuje je do pełnej aktywności społecznej, daje szansę na pozbawione kompleksów, swobodne wyrażanie własnej osobowości, uświadamia o potrzebie rozwijania zmysłu estetycznego, który zapobiega konsumpcyjnemu nastawieniu do życia.

Cykl 12 spotkań warsztatowych, które będą mieć miejsce w Świetlicy Wiejskiej w Suchym Borze, przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 10 – 18 lat z gminy Chrząstowice. Zajęcia odbywać się będą w soboty od 18.09. do 18.12.2010r. Podczas trwania warsztatów uczestnicy doświadczą różnorodnych współczesnych środków artystycznego wyrazu: malarstwa wielkoformatowego, multimediów, instalacji przestrzennych, animacji, czy projektowania strony internetowej. Szczególnie w ramach nowych mediów elektronicznych przygotowywani będą do praktycznego zastosowania ich we własnych realizacjach. Zatem pierwszym etapem w kształtowaniu twórczej autonomii uczestników będzie stworzenie strony internetowej, która stanie się miejscem do prezentacji nie tylko grupowej, ale również indywidualnej. Dodatkowo uczestnicy będą mogli korzystać w sposób twórczy i konstruktywny ze znajdującej się przy świetlicy Wioski Internetowej. Spotkanie z Konradem Miętusem, wizyta w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, odkrywanie tożsamości gminy, tworzenie słownika Śląsko – Polskiego, nakręcenie filmu krótkometrażowego pt. ,,Zmieniam, więc zostaję”  oraz wiele innych działań twórczych ma na celu m.in. integrację środowiska dzieci i młodzieży polskiej i śląskiej, wzbudzenie potrzeby aktywnego uczestnictwa w tworzeniu kultury lokalnej, zmianę paradygmatu myślenia z ,,wyjeżdżam” na ,,zostaję” , jak również pozwoli dzieciom i młodzieży wiejskiej na spędzenie w sposób kreatywny wolnego czasu. Ogół artystycznych dokonań, po 4 miesiącach twórczych działań zaprezentowany zostanie na wystawie końcowej w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków ,,Na Piętrze” w Opolu.

Autorką projektu ,,Zmieniam, więc zostaję” jest Lucilla Kossowska, malarka, performerka i pedagog, założycielka IEPS - Instytutu Edukacji przez Sztukę oraz członek InSEA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę. Artystka realizuje m.in. program ,,Angielski przez sztukę” oraz organizowała w 2007 ro ku warsztaty ,,W Niedziele po Kościele”. Lucilla swoje artystyczne umiejętności i doświadczenia doskonale wykorzystuje w twórczej pracy z dziećmi i młodzieżą w ramach edukacji przez sztukę.

 

 


18.09.2010 - Nasza Strona Medalu - Zaprojektowanie STRONY INTERNETOWEJ projektu, zapoznanie się z systemem zarządzania treścią CMS.

 

25.09.2010 - Nowa Tożsamość Gminy Chrząstowice - Tworzenie INSTALACJI POWIETRZNEJ z balonów napełnionych helem.

 

2.10.2010 - Kulturalne Opole jest także dla mnie - wizyta w GALERII SZTUKI w Opolu połączona z warsztatami malarskimi.

 

9.10.2010 - Konrad Miętus ,,2 w 1” - Ślązak renesansu - nasz bohater pozytywny – wizyta w IZBIE PAMIĘCI K. MIĘTUSA, odkrywanie historii relacji Śląsko - Polskich, tworzenie historycznych sztandarów.

 

16.10.2010 - Strefa Wolnego Wyrażania Myśli Śląskiej i Polskiej w Gminie Chrząstowice - Tworzenie instalacji malarskiej w przestrzeni publicznej - strefy wolnego wyrażania myśli - MALOWANIE SPRAYAMI i FARBAMI.

 

23.10.2010 - Panorama Gminy Chrząstowice Nowych Szans i Mocnych Stron – tworzenie wielkoformatowego KOLAŻU GRAFFITI.

 

6.11.2010 - Krótkometrażowy film fabularno - animowany ,,Zmieniam, więc zostaję” cz. 1. - zapoznanie z podstawami obsługi kamery cyfrowej, tworzenie filmu - w roli głównej - uczestnicy warsztatów!

 

20.11.2010 - Krótkometrażowy film fabularno - animowany ,,Zmieniam, więc zostaję” cz. 2. – MONTAŻ FILMU, postprodukcja.

 

27.11.2010 - ,,Kto ty jesteś? Ślązak mały. Jaki znak twój?...” Stereotypowy Portret Pozytywny – REALIZACJA MALARSKA na styropianie.

 

4.12.2010 - Zaangażowane Pierniki Świąteczne - wypiekanie i ozdabianie świątecznych PIERNIKÓW ARTYSTYCZNYCH.

 

11.12.2010 - Jestem odpowiedzialnym organizatorem - planowanie WYSTAWY, projektowanie zaproszeń dla gości.

 

18.12.2010 - Wernisaż wystawy połączony z prezentacją multimedialną - Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków ,,Na Piętrze” w Opolu

 
PDF Drukuj Email

 

Dąbrowa

Dąbrowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

co nowego

 
PDF Drukuj Email

wyborcza

 

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

Biografia

 

 

 

Otwórz w pdf - kliknij tutaj